Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie prosi o oddawanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.
Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zahamować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.
Osoby które:
- Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- Minął okres co najmniej 14 dni od ustąpienia objawów albo 14 dni od zakończenia izolacji,
- Są w wieku 18-65 lat,
- Spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników,
zapraszamy do oddania krwi pełnej, z której pozyskamy osocze do leczenia chorych na COVID-19 oraz krwinki czerwone do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi.
W przypadku ewentualnych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy:
lub telefoniczny: tel.: 663 560 300 lub 661 926 116 dostępny w dniach poniedziałek – piątek w godz. 7:30 – 15:00.
- Dawcy z potwierdzonym COVID 19 nie mogą oddawać krwi i jej składników.
- Krwiodawcy i kandydaci na krwiodawców, którzy mieli kontakt z osobą zarażona wirusem SARS -CoV 2 powinni przez 10 dni pozostawać w izolacji i nie oddawać krwi i jej składników.
- Dawcy, którzy po oddaniu krwi w ciągu 10 dni zostaną objęci kwarantanną proszeni są o jej zgłaszanie do RCKiK w Krakowie do Gabinetu lekarskiego Działu Dawców tel. 122618816 lub właściwego Terenowego Oddziału RCKiK.
- Powrót z pobytu za granicami Polski dyskwalifikuje kandydata na krwiodawcę i krwiodawcę każdorazowo na okres 10 dni od powrotu. Lista krajów po powrocie z których obowiązuje czasowa dyskwalifikacja z przyczyn epidemiologicznych aktualizowana jest przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w oparciu o dane ECDC oraz GIS i umieszczana na stronie RCKiK w Krakowie.
- Bliski kontakt z osobą, która przebywała za granicami Polski w ciągu ostatnich 10 dni, dyskwalifikuje na okres 10 dni od powrotu.
- Dawcy, którzy po oddaniu krwi w ciągu 14 dni zachorują na COVID-19 i zakażenie zostanie potwierdzone testami laboratoryjnymi proszeni są o zgłaszanie zachorowania w RCKiK w Krakowie do Gabinetu lekarskiego Działu Dawców tel. 122618816 lub właściwego Terenowego Oddziału RCKiK.
- Po przechorowaniu COVID-19 nie można oddawać krwi i jej składników przez 14 dni od uzyskania dwóch ujemnych wyników badania w kierunku RNA SARS CoV 2 lub 14 dni po ustąpienia objawów klinicznych lub po okresie nie krótszym niż 14 dni od zakończenia izolacji.
- Dawcy, którzy byli objęci kwarantanną, mogą oddawać krew lub jej składniki po okresie nie krótszym niż 14 dni od jej zakończenia. Prosimy o rozważne decyzje o samodyskwalifikacji z w/w powodów i nie rezygnowanie z oddawania krwi przy braku przeciwwskazań zdrowotnych ze względu na potrzeby pacjentów wymagających leczenia krwią i jej składnikami.
RCKiK w Krakowie nie wykonuje badań na obecność SARS-CoV-2.
Drodzy Krwiodawcy i Kandydaci na Krwiodawców,
W trosce o bezpieczeństwo Wasze, personelu RCKiK w Krakowie oraz biorców krwi wprowadzamy trochę zmian od poniedziałku:
- Przed wejściem do pomieszczenia rejestracji utworzyliśmy stanowisko do wstępnej kwalifikacji, która teraz jest obowiązkowa.
- Po wejściu do budynku prosimy o niezwłoczne zdezynfekowanie (bezdotykowy dozownik) lub umycie mydłem rąk (toaleta)
- Z czystymi rękoma należy wypełnić ankietę wstępnej kwalifikacji, w której pytamy o:
- pobyt za granicą w ciągu 10 dni,
- objawy infekcyjne (kaszel, katar, duszność,biegunka, wymioty, bóle mięśni i stawów),
- o kontakt z pacjentem z zakażeniem COVID-19,
- o objęcie kwarantanną lub nadzorowi nałożonymi przez inspekcję sanitarną.
- Nasz pracownik następnie zmierzy temperaturę termometrem bezdotykowym.
- Jeśli masz objawy infekcję, gorączkę, kaszlesz to nie będziesz mógł iść dalej.
Podobnie jeśli byłeś za granicą lub miałeś kontakt z pacjentem z COVID-19.
Tak samo jeśli termometr wskaże 37 stopni lub więcej.
Jeśli wszystko będzie OK to zaprosimy Cię do Rejestracji
- Niestety do RCKiK w Krakowie i Terenowych Oddziałów nie wpuszczamy osób towarzyszących, tylko te osoby, które chcą oddać krew.
Wiemy, że nas zrozumiecie i z góry dziękujemy za pomoc i współpracę.


Kryteria kwalifikacji dawców w zakresie zakażeń SARS-CoV-2:
Dawcy z potwierdzonym COVID-19 nie mogą oddawać krwi lub osocza.
Dawcy prawdopodobnie/potencjalnie narażeni na SARS-CoV-2 ( nadzór epidemiologiczny) mogą oddawać krew lub osocze po okresie nie krótszym niż 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 lub w trakcie diagnostyki.
Dawcy po powrocie z kraju z utrzymującą się lokalną transmisją zakażeń SARS-CoV-2 mogą oddawać krew lub osocze po okresie nie krótszym niż 10 dni od powrotu do Polski.
Lista krajów, po powrocie z których obowiązuje czasowa dyskwalifikacja z przyczyn epidemiologicznych aktualizowana jest przez IHiT na podstawie danych ECDC oraz GIS co dwa tygodnie. Lista ta umieszczona jest na naszej stronie internetowej.
Dawcy, którzy wyzdrowieli z potwierdzonego COVID-19, mogą oddawać krew lub jej składnik po okresie nie krótszym niż:
14 dni od udokumentowanych dwóch negatywnych wyników badania RNASARS-CoV-2 z górnych dróg oddechowych, lub
28 dni od ustąpienia objawów, lub
18 dni po zakończeniu izolacji.
Dawcy, którzy objęci byli kwarantanną mogą oddawać krew/osocze po okresie nie krótszym niż 18 dni od jej zakończenia.